SIVAS HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0.532 421 1 892
SON DUYURULAR

Haberler

Sivas Tutmaç Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği

VİRANE OLMASINA GÖZ YUMMAYALIM

- +

VİRANE OLMASINA GÖZ YUMMAYALIM ..!

1946 yılında başlamış 1948 yılında tek sınıfla , eğitime başlayan Tutmaç Köyü İlkokulu , Yeri harman yeri iken okul yapılarak genç beyinler bilgi ile harmanlanmış , Tutmaçlıların cevherlerinin yetişmesinin fitili ateşlenmiş . Teşekkürler o günün Büyüklerine Teşekkürler Ogünlerin öğrencileri bugünün çınarları .
Hafızalara not düşmek adına ; Açıldığında tek sınıf , kısa zamanda diğer sınıfı faliyete alınmış ve öğrenciyle dolu bay-bayan , ilk öğretmeni Şakir Vancı , İlk mezunu 3 yıl gibi kısa bir zamanda 1951 yılında vermiş , ilk mezunun’dan öğretmen vermiş , Harp okulundan Subay vermiş , Mühendis vermiş , sanatkar vermiş . Bitmemiş bu ivme . Çıtayı sürekli yükselterek bugün sayısını tam irdeleyememize rağmen belirginliği Sivas Kamu oyunda da bilinip , gıpta ile ifade edildiği bir gerçek olan Tutmaç’lı dan yöresel ifadeyle okumuşu çok .
Çınarlara Teşekkürler . O damar hala aktif ve canlı .

Virane olmasın ..! Sözü boş değil . Köyün görüntüsüne olumsuz katkıdır . yıkılsın düşünülebilir . Kaldırılması maliyet , yenisini yapmak maliyeti çok daha yüksek . Yenisini yapsanız da , anıları , oranın duvarlarına sinmiş kokuyu , çınlayan sesleri duyabilmek mümkünmüdür? Anılarımızı başka mekanlar da hissedebilir miyiz ?

Birlikte Onaralım
İşte bu noktadan çıkışla , gayretimiz de kesinti olmamaksızın arayışlarımızı sürdürdük ve BTC’nin sürdürülebilir kalkındırma proje kapmsamına dahil olması için proje dosyamız kabul görürken 20.000 TL ‘lik bir destekle , Tutmaçlılarla birlikte tamamlama hedef etmişler . Revize edeceğimiz proje önümüzdeki günlerde teslim edileceğiz.
İşin yürümesi için Tutmaçlıların , gönül dostlarının burada eğitim görenlerin bir kapı , bir torba çimento , bir tabaka sac , bir tuğla , çalışana bir kap çorba , çorbada benimde tuzum olsun diyebilmenizi bekliyoruz .

Kampanyamıza İŞBANK 5704 – 306382 Nolu Tut-Der hesabına (iban – TR48 0006 4000 0015 7040 3063 82) veya PTT 09762558 no lu Ali ARIKAN hesabına veya elden makbuz karşılığı ödemeyle , ayrıca Tutmaç Köyü Muhtarlığına havale yöntemiyle .

Hem içme suyu hattının yapımına , hem de bu kampanyamıza iştirakinizi ve ilginizi bekliyoruz . Saygı ve Selamlarımızla .

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.