SIVAS HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0.532 421 1 892
SON DUYURULAR

Haberler

Sivas Tutmaç Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği

Mustafa BAYRAKTAR’ın Kalbi Anneye Hayat Oldu

- +

Antalyalı kalp hastası Fatma Aycıl’a, 6 kez uygun kalp bulundu ama korkusundan hep reddetti. Oğlu Emir’in, doktorunun ve ailesinin ısrarları bu kez sonuç verdi, Mustafa BAYRAKTAR’ın kalbiyle hayata döndü

Antalya’da beyin ölümü gerçekleşen 44 yaşındaki Mustafa Bayraktar’ın bağışlanan organları 4 kişiye hayat verdi. Bayraktar’ın kalbinin nakledildiği 22 yaşındaki bir çocuk annesi Fatma Aycıl’a daha önce 6 kez kalp çıktığı, ancak genç kadının korktuğu için bıçak altına yatmadığı ortaya çıktı. Eşi ve yakınlarının “Kendini düşünmüyorsan oğlunu düşün” demesi, oğlunun da “Anne benim için yaşa” sözleri genç kadının korkusunu bu kez yenmesine yetti. Antalya’da beyninde oluşan balon nedeniyle özel bir hastanede tedavi gören 44 yaşındaki turizmci Mustafa Bayraktar’ın beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine anne Habibe ile baba Mehmet Bayraktar, “Oğlumuz öldü ancak organları başka bedenlerde yaşasın. Ramazan ayında insanlar mutlu olsun” diyerek oğullarının tüm organlarını bağışladı. Bayraktar’ın iki böbreği, karaciğeri ve kalbi nakil için alındı.

‘6 YAŞINDAKİ OĞLUNU DÜŞÜN!..’ 
Mustafa Bayraktar’ın kalbi için, Sağlık Bakanlığı Acil Organ Bekleme sırasında acil sırasında olan Antalya’nın Korkuteli ilçesinde oturan Fatma Aycıl’a bilgi verildi. Bundan önce 6 kez kalp çıkan ancak korktuğu için bir türlü hastaneye gitmeyen bir çocuk annesi Aycıl, gelen haberin ardından yine aynı kararsızlığı yaşadı. Eşi Fatih Aycıl ve yakınları “Kendini düşünmüyorsan 6 yaşındaki oğlun Emir’i düşün” diyerek adeta yalvardı. Oğlu Emir de “Anne benim için yaşa” diyerek genç kadına cesaret verdi. Ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru devreye girdi ve böyle bir fırsatın kaçırılmayacağını, kalbin çok nadir bulunduğunu ve acilen karar vermesi gerektiğini Fatma Aycıl’a anlattı. Bunun üzerine genç kadın da nakil için onay verdi.

AMELİYAT TAM 12 SAAT SÜRDÜ 

Mustafa Bayraktar’dan alınan kalp, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonda Fatma Aycıl’a dün 12 saat süren bir ameliyatla nakledildi. Prof. Dr. Ömer Beyazıt tarafından gerçekleştirilen naklin ardından genç anne sağlığına kavuştu. Eşinin sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirten Fatih Aycıl da, “Bir mucize gerçekleşti. Eşim yeni kalbine kavuştu. Artık eşimin doğum günü 13 Ağustos” dedi. Mustafa Bayraktar’dan alınan böbrekler ise özel bir hastanede tedavi gören 32 yaşındaki Gülhan Ceylan ile 60 yaşındaki Ali Açık’a nakledildi. Hastane yetkilileri Gülhan Ceylan’ın 15, Ali Açık’ın ise 10 yıldır hasta olduğunu belirtti. Bayraktar’ın karaciğeri de Malatya İnönü Üniversitesi’nde ismi açıklanmayan bir hastaya nakledildi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.